Upálenie zimy (luxemburské tradície)

Autor: Katarína Valentovičová | 14.3.2011 o 20:24 | (upravené 14.3.2011 o 21:58) Karma článku: 3,02 | Prečítané:  888x

V nedeľu 13. marca sa v Luxemburgu pálila zima. Na "ohnivé divadlo" sa do "Vallée de la Pétrusse" prišlo pozrieť naozaj veľké množstvo zvedavcov.

Po luxembursky tzv. "Buergbrennen" je každoročná tradícia, ktorá sa koná vždy počas víkendu, nasledujúcom po popolcovej strede. Rôzne veľké vatry sa pália po celom Luxembursku. Tu v hlavnom meste sa veľkosťou naloženej slamy a raždia tiež nedali zahanbiť. I keď podľa mojich informácií, najväčšie ohnisko tu nevybudovali. Z drevených palíc bol vytvarovaný kríž, vyplnený spomínanými surovinami. Slávnostnému "podpaľovaniu" predchádzal program, ktorý trval celé popoludnie. Hladných návštevníkov lákali stánky s bohatým občerstvením. A tak mohli i oni dobre náladení čakať, kým sa zotmie.

Lebo až vtedy sa to všetko mohlo začať. Niekoľko minút po siedmej hodine sa objavil dlhý sprievod. Tvorili ho politici a skauti. Každý z nich niesol horiacu fakľu. Všetci sa postupne dostali k ústrednému "táboráku". Niektorí položili a niektorí doslova zahodili svoju fakľu na pripravenú vatru. Občas to vyzeralo naozaj nebezpečne. Postupne sa "podpaľači" vzďalovali a oheň horel stále silnejšie.

Najprv sa ho dalo pozorovať pomerne z blízka. No vystupoval stále do väčšej výšky a vo vzduchu bolo tým viac iskier. Mnohí sa teda radšej posúvali ďalej a ďalej od neho. Niektorí si to premysleli o čosi lepšie a všetko radšej sledovali z neďalekých "balkónov" luxemburského starobylého opevnenia. Ja som sa trochu bála i o to, či horiaci kríž nespadne smerom dopredu, čo mohlo spôsobiť menšie nepríjemnosti. No vyzerá, že Luxemburčania to mali premyslené. Nič podobné sa nestalo a celý proces riadili hasiči. Keď už oheň doháral, vhodili do neho handrovú bábku (veľmi podobnú našej Morene).

Ďalšia zo zaujímavých luxemburských tradícii mi spestrila nedeľný večer. Všetko bolo naozaj veľmi pôsobivé, i keď som sa musela stále obávať, či mi nejaká tá iskierka nepadne na hlavu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?