Veľkovojvoda má narodeniny - Let's have a party

Autor: Katarína Valentovičová | 23.6.2011 o 20:29 | (upravené 23.6.2011 o 20:38) Karma článku: 2,85 | Prečítané:  967x

Štátny sviatok, 23. jún, je v Luxembursku najväčšou udalosťou roka. Všetci oslavujú veľkovojvodove narodeniny, ktoré má, mimochodom, v apríli.

Luxemburský štátny sviatok sa však nekonal vždy v tomto čase. Zmena na stály dátum sa uskutočnila v roku 1961, keď bola na tróne veľkovojvodkyňa Charlotte. Narodeniny mala 23. januára. Autority sa ale obávali zlého počasia, ktoré by mohlo prekaziť oslavy, a tak sa rozhodli sviatok presunúť na 23. júna. Odvtedy sa práve tento deň oslavuje po celej krajine, no najväčšie oslavy môžete zažiť v hlavnom meste- Luxemburgu.

Veselé národné povedomie
So slávením sa začínalo už v predvečer sviatku, čiže 22. júna. Na domoch mnohých Luxemburčanov od rána viali národné vlajky. Podobne vo výkladoch obchodov bolo vidno figuríny ovinuté luxemburskou zástavou či zarámované veľkovojvodove fotografie, naaranžované spolu s topánkami a kabelkami. O 16:00 sa pred veľkovojvodským palácom konala slávnostná výmena stráže, na znak pocty voči luxemburskej armáde.

Postupne, asi od šiestej večer, to v centre Luxemburgu začalo ožívať. Z každého, a to naozaj nepreháňam, z každého zákutia znela hudba. Od orchestra, cez funky, latino, disco, oldies, až po rôznu experimentálnu hudbu. A to na dvoch veľkých a troch menších podiách. No to nebolo všetko, na každom kroku znamená, že každý bar, hlavne v centre, mal vonku pred vstupom vlastného DJ-a, bar s nápojmi a čašníkmi s dobrou náladou. Takže čo bolo najlepšie, tancovalo sa na ulici, pod holým nebom. Kto mal chuť, mohol si vo viacerých podnikoch vyskočiť aj na barový pult a všetkým okoloidúcim predviesť svoje tanečné umenie. Ale len do 23:30...

Biela noc
Potom totiž nasledovala ďalšia veľkolepá súčasť "nuit blanche" (bielej noci)- ohňostroj, ktorý sa spúšťal zo starobylého mosta Pont Adolphe. Davy ľudí sa nahrnuli na miesta, odkiaľ mali dobrý výhľad. Nikto si nechcel predsa nechať ujsť udalosť roka. Pravdupovediac, i keď nie som veľký fanúšik ohňostrojov, musím priznať, že tento ohúril i mňa. Ale ktovie koľko peňazí bolo vyhodených do luftu spolu s tou svetielkujúcou pyrotechnikou. No čo už, Luxemburčania si to môžu dovoliť.

Nebojte sa, to ešte nie je koniec. Najprv bolo takmer nemožné presunúť sa z jedného miesta na druhé, ale postupne sa centrum trochu vyprázdnilo, odišli rodiny s deťmi a ostatní, ktorí si chceli pozrieť len ohňostroj. Znova začala hrať hudba a zábava pokračovala až do rána. Patrilo sa predsa pripiť si a zabaviť sa na veľkovojvodove narodeniny. Nech žije Henri!

Áno, ten dobrosrdečný Henri, ktorý usporiadal takú "great party" a nasledujúci deň udelil pracujúcim voľno, aby sa mohli zregenerovať po vyčerpávajúcich oslavách na jeho počesť. Lenže nemyslite si, že aj on vyspával ktovieako dlho. Už o 10:30 ráno musel byť v Katedrále na slávnostnej svätej omši. A následne pochodoval na čele slávnostného vojenského sprievodu. Koľko ľudí sa naň prišlo pozrieť, neviem. Ale myslím, že veľa tých, ktorým sa podarilo už o takomto čase vstať, nebolo. To už musel asi Henri dooslavovať sám.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?